Odeszli, ale pozostali na zawsze w naszej pamięci...
Dziś Dzień Wszystkich Świętych. Jak co roku przypominamy Tych, którzy w czasie ostatniego roku odeszli na wieczne loty... Co prawda, dzień zaduszny jest dopiero 2 listopada, lecz tak jak większość Polaków, udamy się naszymi myślami na cmentarze i do wspomnień o tych, którzy byli bliscy sercom lotników - jeszcze dziś...
Przypomnijmy, kogo pożegnaliśmy podczas minionego roku:
2012
Remigiusz Musia, (zm. 28 października 2012 r.) - technik pokładowy Jaka-40, który wylądował na smoleńskim lotnisku, godzinę przed katastrofą Tu-154M.
Jerzy Łobodda, (zm. 27 października 2012 r.) - zasłużony pilot, instruktor spadochronowy, skoczek doświadczalny.
Paweł Janas, (zm. 22 października 2012 r.) - członek Aeroklubu ROW. Z lotnictwem związany był od roku 1938, gdy w szkole szybowcowej w Goleszowie zdobywał pierwsze "mewki". Jak wielu Polaków związanych z lotnictwem, wojnę przebył w Anglii. Po wojnie w Polsce zajął się biznesem.
Jan Ochman, (zm. 18 października 2012 r.) - wielki modelarski Sportowiec, Wiceprzewodniczący Komisji Modelarskiej AP obecnej kadencji, członek Aeroklubu Wrocławskiego.
Edward Jaworski, (zm. 28 września 2012 r.) - pilot Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie oraz dywizjonów myśliwskich RAF-u. Był uhonorowany m.in. Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari i brytyjskim Distinguished Flying Cross.
Andrzej Frąckowiak, (zm. 18 września) - wieloletni pracownik CSS AP w Lesznie oraz Aeroklubu Leszczyńskiego.
Marian Fijał, (zm. 12 września 2012 r.) - weteran Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie.
Ludwik Stieber, (zm. 4 września 2012 r.) - znany działacz Aeroklubu Bielsko-Bialskiego, Prezes Bielskiego Klubu Seniorów Lotnictwa Z Jego inicjatywy i zaangażowania odbył się w 2003 roku pierwszy Piknik Lotniczy na terenie Aeroklubu Bielsko-Bialskiego, który okazał się udaną imprezą.
Bernard Koszewski, (zm. 2 września 2012 r.) - wieloletni pracownik Aeroklubu Polskiego, dla wielu Nauczyciel i Mentor, fotograf, oddany swojej pasji i Aeroklubowi Polskiemu, przez dziesięciolecia związany z lotnictwem polskim.
Neil Armstrong, (zm. 25 sierpnia 2012 r.) - amerykański astronauta, który jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu.
Stasnisław Brewczyński, (zm. 23 lipca 2012 r.) - skoczek spadochronowy Aeroklubu Kieleckiego.
Stanisław Bryzgalski, (zm. 15 lipca 2012 r.) - kapitan PLL LOT. Bryzgal” spędził w powietrzu ponad 20000 godzin. Gdyby przeliczyć to na przeloty nad Atlantykiem z Polski do Nowego Jorku, to pokonał tę trasę prawie 2500 razy.
Włodzimierz Gedymin, (zm. 17 czerwca 2012 r.) - pilot myśliwski 3-go Pułku Lotniczego w Poznaniu (III Dywizjon Myśliwski, 131 Eskadra), członek Aeroklubu Poznańskiego w latach 1934-1939, uczestnik Kampanii Wrześniowej w 1939 roku (3,5 potwierdzonych zestrzeleń przeciwnika). W czasie okupacji hitlerowskiej żołnierz Armii Krajowej, uczestnik operacji „MOST” w wyniku której przekazano do Wlk. Brytanii dane dotyczące niemieckiej broni V-1. Po wojnie pilot PLL „LOT”, a następnie pilot lotnictwa sanitarnego.
Jerzy Mamczarz, (zm. 28 kwiecień 2012 r.) - swoją przygodę z lotnictwem oraz modelarstwem rozpoczął od latania szybowcowego. Wykonał loty jako uczeń-pilot na szybowcu „ABC” jeszcze na Górze Cyranowskiej. W latach 1958- 1963 pracował jako instruktor w modelarni Aeroklubu Mieleckiego. Wtedy to w latach 1960 oraz 1961 zdobył dwukrotnie tytuł mistrza polski w klasie modeli kombat na uwięzi. W latach 1964- 1971 prowadził modelarnię LOK (blok nr 14). Wtedy to zdobył II wice mistrzostwo Polski makietą modelu P11c, a prowadzona przez niego modelarnia zdobyła wiele nagród w randze mistrzostwa Polski. W latach 1972- 1980 pracował jako instruktor modelarski modelarni LOK.
Marek Piotrowski, (zm. 5 lutego 2012 r.) - jeden z pierwszych pilotów paralotniowych w Podlaskiem i jeden z pierwszych pilotów PPG w Polsce, pilot motolotniowy.
Tadeusz Kern, (zm. 31 stycznia 2012 r.) - długoletni Kierownik Aeroklubu w Świdniku Instr. pil. I kl.
Jerzy Świtalski, (zm. 29 stycznia 2012 r.) - znany w środowisku lotniczym modelarz i organizator
konkursów modelarskich.
Ireneusz Bąk, (zm. 27 stycznia 2012 r.) - wiceprezes ds. operacyjnych WSK "PZL-Rzeszów" S.A.
Tadeusz Zastawnik, (zm. 20 stycznia 2012 r.) - legendarny budowniczy Polskiej Miedzi i pierwszy Prezes Aeroklubu Zagłębia Miedziowego w Lubinie.
Jerzy Łącki, (zm. 12 stycznia 2012 r.) - był wieloletnim, zasłużonym członkiem Aeroklubu Warszawskiego, instruktorem i pilotem szybowcowym, samolotowym i śmigłowcowym. W powietrzu spędził niespełna 10 tys. godzin. Posiadał Złotą Odznakę Szybowcową z dwoma diamentami. W czasie swojej kariery lotniczej wielokrotnie startował w zawodach w akrobacji samolotowej i szybowcowej. Był członkiem słynnej "Trójki warszawskiej", prowadzonej przez Zdzisława Dudzika. Wyszkolił wielu lotników.
Zbigniew Kloc, (zm. 9 stycznia 2012 r.) - swoje życie zawodowe związał z lotnictwem po OSM Radom w 1963 r., kiedy to rozpoczął zawodową służbę wojskową w 40 PLM w Świdwinie. W wyniku reorganizacji został przeniesiony do 2 plm "Kraków' w Goleniowie. W 1975 r. przeniesiony do 41 plm w Malborku, gdzie drogą awansu doszedł do stanowiska dowódcy eskadry. W 1979 r. rozpoczął służbę w 45 LED w Modlinie. Zdobył uznanie i zaufanie pilotów Hinduskich za prezentowane kompetencje zawodowe w tracie swoje dwukrotnej pracy w Indiach przy szkoleniu i oblotach fabrycznych samolotów TS11 Iskra zakupionych przez Siły Powietrzne Indii . Po zakończeniu służby w Indiach objął dowództwo 42 EL przy KOPK na Bemowie W 1996 r. zwolniony do rezerwy.
2011
Zbigniew Biskup, (zm. 22 grudnia 2011 r.) - żołnierz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.
Zygmunt Torz, (zm. 18 listopada 2011 r.) - lotnik 3 Pułku Lotniczego na lotnisku Ławica w eskadrze zapasowej, gdzie latał do wybuchu II Wojny Światowej. Po wyzwoleniu włączył się w działalność Aeroklubu Poznańskiego w poszukiwaniu i gromadzeniu poniemieckiego sprzętu lotniczego. Latem 1945r. wrócił do Szkoły Szybowcowej w Rzadkowie szkoląc tam do 1949r. Kolejne lata to praca na lotnisku w Kobylnicy, a następnie w Żeńskiej Szkole Szybowcowej w Lęborku k/Wejherowa.
To osoby, które były znane ze względu na pełnione przez siebie funkcje lub zdobyte osiągnięcia.
Wielu z tych, którzy byli bliscy sercom naszych Czytelników z pewnością nie zostało umieszczone na powyższej liście. Jeśli chcecie podzielić się wspomnieniem jakiejś osoby ważnej dla lotnictwa, Waszej lotniczej drogi – serdecznie zapraszamy do przywoływania pamięci o nich w komentarzach, do niniejszego artykułu.
Komentarze